VSK-S10-12UA
Part Number
VSK-S10-12UA
Manufacturer
CUI
Category
Power Supplies - Board Mount
Description
CONV AC/DC 10W 12V 0.9A PCB
VSK-S10-12UA Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VSK-S10-12UA PCB Footprint and Symbol
Brand CUI
Product Line Power
Subcategory AC DC Converters
Series VSK-S10 (10W)
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 900mA
Power (Watts) 10W
Applications ITE (Commercial)
Features OTP, OVP, SCP
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency 76%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 4-DIP Module
Size / Dimension 2.10" L x 1.12" W x 0.75" H (53.3mm x 28.5mm x 19.5mm)