VUO16-14NO1
Part Number
VUO16-14NO1
Manufacturer
IXYS
Category
Diodes & Rectifiers
Description
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 20A V1-A
VUO16-14NO1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VUO16-14NO1 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory Bridge Rectifiers
Series -
Diode Type Three Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.4kV
Current - Average Rectified (Io) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.15V @ 7A
Current - Reverse Leakage @ Vr 300µA @ 1400V
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ)