W3A41C332KAT2A
Part Number
W3A41C332KAT2A
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP ARRAY 3300PF 100V X7R 0612
W3A41C332KAT2A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models W3A41C332KAT2A PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Capacitor Networks, Arrays
Series IPC
Capacitance 3300pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Dielectric Material Ceramic
Number of Capacitors 4
Circuit Type Isolated
Temperature Coefficient X7R
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0612 (1632 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.053" (1.35mm)