XC6802A42XPR-G
Part Number
XC6802A42XPR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Category
Power Management ICs
Description
IC BATT CHARGER LI-ION SOT-89-5
XC6802A42XPR-G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models XC6802A42XPR-G PCB Footprint and Symbol
Brand Torex Semiconductor Ltd
Product Line Semiconductors
Subcategory Battery Chargers
Series XC680x
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1
Current - Charging Constant
Programmable Features -
Fault Protection Over Temperature
Charge Current - Max 800mA
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 6V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)