YC124-JR-07100RL
Part Number
YC124-JR-07100RL
Manufacturer
Yageo
Category
Resistors
Description
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804
YC124-JR-07100RL Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models YC124-JR-07100RL PCB Footprint and Symbol
Brand Yageo
Product Line Passive Components
Subcategory Resistor Networks, Arrays
Series YC124
Circuit Type Isolated
Resistance (Ohms) 100
Tolerance ±5%
Number of Resistors 4
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Number of Pins 8
Power Per Element 62.5mW
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Applications DDRAM, SDRAM
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0804, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)