YC164-JR-0775RL
Part Number
YC164-JR-0775RL
Description
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 1206
YC164-JR-0775RL Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models YC164-JR-0775RL PCB Footprint and Symbol
Subcategory Resistor Networks, Arrays
Series YC164
Circuit Type Isolated
Resistance (Ohms) 75
Tolerance ±5%
Number of Pins 8
Power Per Element 62.5mW
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Applications DDRAM, SDRAM
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)